Phihong USA PSAC60W-560-R-CR5
PSAC60W-560-R-CR5 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CR5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CR5.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CR5
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CR5
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CR5
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CR5
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CR5 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CR5 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CR5
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-STR PLUG RG316 12" datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf