AVX Corporation 08051A2R2CAT2M
08051A2R2CAT2M picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R2CAT2M
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R2CAT2M.pdf
Availability of 08051A2R2CAT2M
QUANTITY
08051A2R2CAT2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R2CAT2M
Internal Part NumberEIS-08051A2R2CAT2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R2CAT2M
Related Links08051A2, 08051A2R2CAT2M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R2CAT2M Details Description
Related parts for 08051A2R2CAT2M
OUTLET POWER SCREW MT 4.8MM TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MXFE FOR RFID READER/TXRX datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 22POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 L.210 datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 50SCKT datasheet.pdf
IND, PWR, 5.2UH, 5.5ADC, S NPB datasheet.pdf