TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ19SB-LC
D38999/24FJ19SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ19SB-LC
QUANTITY
D38999/24FJ19SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ19SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ19SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ19SB-LC
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf