AVX Corporation 08051A2R7CAT4A
08051A2R7CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A2R7CAT4A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A2R7CAT4A.pdf
Availability of 08051A2R7CAT4A
QUANTITY
08051A2R7CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A2R7CAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A2R7CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package30,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A2R7CAT4A
Related Links08051A2, 08051A2R7CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A2R7CAT4A Details Description
Related parts for 08051A2R7CAT4A
FIXED IND 15UH 5A 28.8 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 15 X 4 WHITE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 100' datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER CDMA EV-DO WR44 datasheet.pdf
5 V Integrated High Speed ADC/Quad DAC System IC datasheet.pdf