AVX Corporation 08051A331JAT2A
08051A331JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A331JAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A331JAT2A.pdf
Availability of 08051A331JAT2A
QUANTITY
08051A331JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A331JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A331JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A331JAT2A
Related Links08051A3, 08051A331JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A331JAT2A Details Description
Related parts for 08051A331JAT2A
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 12NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf