AVX Corporation 08051A391JAT4A
08051A391JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051A391JAT4A
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A391JAT4A.pdf
Availability of 08051A391JAT4A
QUANTITY
08051A391JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A391JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051A391JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A391JAT4A
Related Links08051A3, 08051A391JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A391JAT4A Details Description
Related parts for 08051A391JAT4A
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG SPECT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
SHELF FIXED 24X17.4X1.7" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 33POS datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf