AVX Corporation 08051A470DAT2A
08051A470DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A470DAT2A
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A470DAT2A.pdf
Availability of 08051A470DAT2A
QUANTITY
08051A470DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A470DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A470DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A470DAT2A
Related Links08051A4, 08051A470DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A470DAT2A Details Description
Related parts for 08051A470DAT2A
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 12A 250V datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 3.18MM datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf