AVX Corporation 08051A4R0CAT2A
08051A4R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A4R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A4R0CAT2A.pdf
Availability of 08051A4R0CAT2A
QUANTITY
08051A4R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A4R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A4R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A4R0CAT2A
Related Links08051A4, 08051A4R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A4R0CAT2A Details Description
Related parts for 08051A4R0CAT2A
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CLS 3.2/2 WHT 1000RL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
15CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf