AVX Corporation 08051A4R3DAT2A
08051A4R3DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A4R3DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A4R3DAT2A.pdf
Availability of 08051A4R3DAT2A
QUANTITY
08051A4R3DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A4R3DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A4R3DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package16,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A4R3DAT2A
Related Links08051A4, 08051A4R3DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A4R3DAT2A Details Description
Related parts for 08051A4R3DAT2A
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 80UF 150V AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FGGBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB 40QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf