Diodes Incorporated AP7115-18WG-7
AP7115-18WG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7115-18WG-7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT25
Datasheet Download
AP7115-18WG-7.pdf
Availability of AP7115-18WG-7
QUANTITY
AP7115-18WG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7115-18WG-7
Internal Part NumberEIS-AP7115-18WG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7115-18WG-7
Related LinksAP7115, AP7115-18WG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7115-18WG-7 Details Description
Related parts for AP7115-18WG-7
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf