Vishay/Dale RER60FR178RC02
RER60FR178RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR178RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.178 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR178RC02.pdf
Availability of RER60FR178RC02
QUANTITY
RER60FR178RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR178RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR178RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.178
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR178RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR178RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR178RC02 Details Description
Related parts for RER60FR178RC02
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 65536X72 4-4NS 324-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.195A 86 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf