AVX Corporation 08051A500FAT2A
08051A500FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A500FAT2A
Brief Description
CAP CER 50PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A500FAT2A.pdf
Availability of 08051A500FAT2A
QUANTITY
08051A500FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A500FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A500FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance50pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A500FAT2A
Related Links08051A5, 08051A500FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A500FAT2A Details Description
Related parts for 08051A500FAT2A
CONN RCPT 128POS DUAL VERT .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf