AVX Corporation 08051A580FAT2A
08051A580FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A580FAT2A
Brief Description
CAP CER 58PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A580FAT2A.pdf
Availability of 08051A580FAT2A
QUANTITY
08051A580FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A580FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A580FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance58pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A580FAT2A
Related Links08051A5, 08051A580FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A580FAT2A Details Description
Related parts for 08051A580FAT2A
HDR PIN 5MM 24POS GR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 10W 88DB 77MM datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 945MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41 datasheet.pdf