AVX Corporation 08051A5R6CAT2A
08051A5R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A5R6CAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A5R6CAT2A.pdf
Availability of 08051A5R6CAT2A
QUANTITY
08051A5R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A5R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A5R6CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A5R6CAT2A
Related Links08051A5, 08051A5R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A5R6CAT2A Details Description
Related parts for 08051A5R6CAT2A
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
IC PREC CLOCK MULTIPLIER 36QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP SLIDE WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf