AVX Corporation 08051A621JAT2A
08051A621JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A621JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 620PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A621JAT2A.pdf
Availability of 08051A621JAT2A
QUANTITY
08051A621JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A621JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A621JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A621JAT2A
Related Links08051A6, 08051A621JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A621JAT2A Details Description
Related parts for 08051A621JAT2A
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 8SRT datasheet.pdf
IC TEMP SWTCH OPEN DRAIN SOT23A5 datasheet.pdf
IC SWITCH PWR DIST QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP PTFE 4.7PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf