AVX Corporation 08051A6R0DAT2A
08051A6R0DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A6R0DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A6R0DAT2A.pdf
Availability of 08051A6R0DAT2A
QUANTITY
08051A6R0DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A6R0DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A6R0DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A6R0DAT2A
Related Links08051A6, 08051A6R0DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A6R0DAT2A Details Description
Related parts for 08051A6R0DAT2A
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOT323 datasheet.pdf