AVX Corporation 08051A6R2DAT2A
08051A6R2DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A6R2DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A6R2DAT2A.pdf
Availability of 08051A6R2DAT2A
QUANTITY
08051A6R2DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A6R2DAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A6R2DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A6R2DAT2A
Related Links08051A6, 08051A6R2DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A6R2DAT2A Details Description
Related parts for 08051A6R2DAT2A
SWITCH ROTARY BCD 10-POS TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 0.02A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 100W datasheet.pdf
HAN PUSHPULL POWER PFT M-CRIMP datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400UF 5% 330VAC SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf