Sullins Connector Solutions EEM22DTMH
EEM22DTMH picture photo
Mfg. Part Number
EEM22DTMH
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM22DTMH.pdf
Availability of EEM22DTMH
QUANTITY
EEM22DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM22DTMH
Internal Part NumberEIS-EEM22DTMH
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM22DTMH
Related LinksEEM2, EEM22DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM22DTMH Details Description
Related parts for EEM22DTMH
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.4V TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 1MSPS 16DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf