AVX Corporation 08051A910FAT2A
08051A910FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A910FAT2A
Brief Description
CAP CER 91PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A910FAT2A.pdf
Availability of 08051A910FAT2A
QUANTITY
08051A910FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A910FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A910FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A910FAT2A
Related Links08051A9, 08051A910FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A910FAT2A Details Description
Related parts for 08051A910FAT2A
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 51A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 195POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 21A 2.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
Z-DOK RCPT ASSY 40 DIFF PAIR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf