AVX Corporation 08051A911JAT2A
08051A911JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A911JAT2A
Brief Description
CAP CER 910PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A911JAT2A.pdf
Availability of 08051A911JAT2A
QUANTITY
08051A911JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A911JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A911JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A911JAT2A
Related Links08051A9, 08051A911JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A911JAT2A Details Description
Related parts for 08051A911JAT2A
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 4POS W/SCKT datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HDR CONN PCB MT RECEPT 80POS datasheet.pdf