Vishay/Dale RWR81N14R3DRB12
RWR81N14R3DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R3DRB12
Brief Description
RES 14.3 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R3DRB12.pdf
Availability of RWR81N14R3DRB12
QUANTITY
RWR81N14R3DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R3DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R3DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R3DRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R3DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R3DRB12 Details Description
Related parts for RWR81N14R3DRB12
IC REG LDO 12V 1A TO252-5 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156"L datasheet.pdf
FUSE 15A 50V W/ALBALOY PIN FAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 2POS .200 YELLOW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
MISSING WIRE & SPLICE DET datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf