AVX Corporation 08051C102JAT4A
08051C102JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C102JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C102JAT4A.pdf
Availability of 08051C102JAT4A
QUANTITY
08051C102JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C102JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C102JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C102JAT4A
Related Links08051C1, 08051C102JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C102JAT4A Details Description
Related parts for 08051C102JAT4A
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
LENS 8MM datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 20SSOP datasheet.pdf
KIT DEMO KEYFOB 868MHZ SI4010 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL R-R SOT23-5 datasheet.pdf
CMD CBL RCPT 15POS 72" SNGL END datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
3IN NOM BH BRAKE LGT DTY CASTER: datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf