AVX Corporation 08051C102JAT4A
08051C102JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C102JAT4A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C102JAT4A.pdf
Availability of 08051C102JAT4A
QUANTITY
08051C102JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C102JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C102JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C102JAT4A
Related Links08051C1, 08051C102JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C102JAT4A Details Description
Related parts for 08051C102JAT4A
RES SMD 0.12 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 10A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V JB 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 4000 Gates, 190MHz, 224-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf