AVX Corporation 08051C103K4Z4A
08051C103K4Z4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C103K4Z4A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C103K4Z4A.pdf
Availability of 08051C103K4Z4A
QUANTITY
08051C103K4Z4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C103K4Z4A
Internal Part NumberEIS-08051C103K4Z4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C103K4Z4A
Related Links08051C1, 08051C103K4Z4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C103K4Z4A Details Description
Related parts for 08051C103K4Z4A
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 50A KBPC-T/W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB SLC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HNDLR ADJ 21CELL 8X5-3/4X2-1/4" datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf