Vicor Corporation V375B2E100BF
V375B2E100BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B2E100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V375B2E100BF.pdf
Availability of V375B2E100BF
QUANTITY
V375B2E100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B2E100BF
Internal Part NumberEIS-V375B2E100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency74.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B2E100BF
Related LinksV375B2, V375B2E100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B2E100BF Details Description
Related parts for V375B2E100BF
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 1-4 PLAIN79211670 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V JB 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DC to 50 MHz, Dual I/Q Demodulator and Phase Shifter IC datasheet.pdf