Curtis Industries T38008-10-0
T38008-10-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38008-10-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38008-10-0.pdf
Availability of T38008-10-0
QUANTITY
T38008-10-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38008-10-0
Internal Part NumberEIS-T38008-10-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38008-10-0
Related LinksT3800, T38008-10-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38008-10-0 Details Description
Related parts for T38008-10-0
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A 62.5/125 BUF FIB LC 10M datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf