AVX Corporation 08051C104K4Z2A
08051C104K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C104K4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C104K4Z2A.pdf
Availability of 08051C104K4Z2A
QUANTITY
08051C104K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C104K4Z2A
Internal Part NumberEIS-08051C104K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C104K4Z2A
Related Links08051C1, 08051C104K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C104K4Z2A Details Description
Related parts for 08051C104K4Z2A
DIFFUSER CLEAR FOR AT4074 SQ CAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.6A I-PAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.7W MONO 9BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FAN FELT FILTER WHITE 40X40 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 12MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADAU7002 datasheet.pdf
PCB GUIDE LOCKING, COPPER, 5" datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf