AVX Corporation 08051C104KAZ2A
08051C104KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C104KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C104KAZ2A.pdf
Availability of 08051C104KAZ2A
QUANTITY
08051C104KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C104KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08051C104KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C104KAZ2A
Related Links08051C1, 08051C104KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C104KAZ2A Details Description
Related parts for 08051C104KAZ2A
RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 5OUT 3.3V 8-TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
PCB RETAINER, TAPPED, 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HOUSING MODIFIED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 11.8W datasheet.pdf