AVX Corporation 08051C123JAT2A
08051C123JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C123JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C123JAT2A.pdf
Availability of 08051C123JAT2A
QUANTITY
08051C123JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C123JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C123JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C123JAT2A
Related Links08051C1, 08051C123JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C123JAT2A Details Description
Related parts for 08051C123JAT2A
ENCODER LINE DRIVER 2CH 1/4" datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.02A 333 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 800MW DO219AB datasheet.pdf
RES 649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf