AVX Corporation 08051C182KAT2A
08051C182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C182KAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C182KAT2A.pdf
Availability of 08051C182KAT2A
QUANTITY
08051C182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C182KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C182KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C182KAT2A
Related Links08051C1, 08051C182KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C182KAT2A Details Description
Related parts for 08051C182KAT2A
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIBER OPTIC POF 1MM DPLX 500M datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
G9SX-SM032-RC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf