AVX Corporation 08051C203JAT4A
08051C203JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C203JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.02UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C203JAT4A.pdf
Availability of 08051C203JAT4A
QUANTITY
08051C203JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C203JAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C203JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C203JAT4A
Related Links08051C2, 08051C203JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C203JAT4A Details Description
Related parts for 08051C203JAT4A
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
1 1/2" DUAL HST BLACK 25/4'/PKG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917 datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERSION datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-10V 20W datasheet.pdf