AVX Corporation 08051C221J4T4A
08051C221J4T4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C221J4T4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C221J4T4A.pdf
Availability of 08051C221J4T4A
QUANTITY
08051C221J4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C221J4T4A
Internal Part NumberEIS-08051C221J4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C221J4T4A
Related Links08051C2, 08051C221J4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C221J4T4A Details Description
Related parts for 08051C221J4T4A
RES SMD 300 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW TINT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 120POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
RES 50K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf