Toshiba Semiconductor & Storage GT10J312(Q)
GT10J312(Q) picture photo
Mfg. Part Number
GT10J312(Q)
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 10A 60W TO220SM
Datasheet Download
GT10J312(Q).pdf
Availability of GT10J312(Q)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GT10J312(Q) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT10J312(Q)
Internal Part NumberEIS-GT10J312(Q)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)10A
Current - Collector Pulsed (Icm)20A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 10A
Power - Max60W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C400ns/400ns
Test Condition300V, 10A, 100 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-220SM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT10J312(Q)
Related LinksGT10J, GT10J312(Q) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
GT10J312(Q) Details Description
Related parts for GT10J312(Q)
IDC CABLE - APK10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PANEL RA PIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 2000VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf