Vishay/Vitramon VJ0402D1R2DXAAC
VJ0402D1R2DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2DXAAC
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2DXAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R2DXAAC
QUANTITY
VJ0402D1R2DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2DXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2DXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R2DXAAC
IC PLD 10MC 20NS 28PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR HIFI PENTAWATT5 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf