AVX Corporation 08051C223KAZ2A
08051C223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C223KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C223KAZ2A.pdf
Availability of 08051C223KAZ2A
QUANTITY
08051C223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08051C223KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C223KAZ2A
Related Links08051C2, 08051C223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C223KAZ2A Details Description
Related parts for 08051C223KAZ2A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO277A datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR GXL12 datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC SMA datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf