AVX Corporation 08051C272KAT4A
08051C272KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C272KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C272KAT4A.pdf
Availability of 08051C272KAT4A
QUANTITY
08051C272KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C272KAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C272KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C272KAT4A
Related Links08051C2, 08051C272KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C272KAT4A Details Description
Related parts for 08051C272KAT4A
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 16.8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf