| Internal Part Number | EIS-PVC12233 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,300 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | PVC | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 475V | |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.421" Dia x 1.252" L (10.70mm x 31.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.969" (24.60mm) | |