AVX Corporation 08051C272KAT4A
08051C272KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C272KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C272KAT4A.pdf
Availability of 08051C272KAT4A
QUANTITY
08051C272KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C272KAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C272KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C272KAT4A
Related Links08051C2, 08051C272KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C272KAT4A Details Description
Related parts for 08051C272KAT4A
IDC CABLE- AKP10A/ AE10M / AKP10 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
DMM CLAMP AUTO-RANGE 4 DIGIT+BAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP POLY 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 50W DO5 datasheet.pdf