AVX Corporation 08051C273JAT2A
08051C273JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C273JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C273JAT2A.pdf
Availability of 08051C273JAT2A
QUANTITY
08051C273JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C273JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C273JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C273JAT2A
Related Links08051C2, 08051C273JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C273JAT2A Details Description
Related parts for 08051C273JAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ25A/AE25/AFH25T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 24V datasheet.pdf
TRANSFORMER GATE DRV MAGN TOROID datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 2.45UH N87 datasheet.pdf