AVX Corporation 08051C392JAT2A
08051C392JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C392JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C392JAT2A.pdf
Availability of 08051C392JAT2A
QUANTITY
08051C392JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C392JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C392JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C392JAT2A
Related Links08051C3, 08051C392JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C392JAT2A Details Description
Related parts for 08051C392JAT2A
MOSFET N-CH 55V 85A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FULL SPEED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 64POS GOLD datasheet.pdf