AVX Corporation 08051C561K4T2A
08051C561K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C561K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C561K4T2A.pdf
Availability of 08051C561K4T2A
QUANTITY
08051C561K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C561K4T2A
Internal Part NumberEIS-08051C561K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C561K4T2A
Related Links08051C5, 08051C561K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C561K4T2A Details Description
Related parts for 08051C561K4T2A
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0404 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf