| Internal Part Number | EIS-85101AC106P50 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-26482, 851 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 10-6 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | - | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | Cable Clamp | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 7.5A | |
| Voltage - Rated | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 85101AC106P50 | |
| Related Links | 85101A, 85101AC106P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor | |