AVX Corporation 08051C681KAT2A
08051C681KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C681KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C681KAT2A.pdf
Availability of 08051C681KAT2A
QUANTITY
08051C681KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C681KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C681KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C681KAT2A
Related Links08051C6, 08051C681KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C681KAT2A Details Description
Related parts for 08051C681KAT2A
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC VOLT REG W/SW & IGNIT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 7.62MM datasheet.pdf
IC PFC CTLR CRITICAL CONF 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf