AVX Corporation 08051C682MAT2A
08051C682MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C682MAT2A
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C682MAT2A.pdf
Availability of 08051C682MAT2A
QUANTITY
08051C682MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C682MAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C682MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C682MAT2A
Related Links08051C6, 08051C682MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C682MAT2A Details Description
Related parts for 08051C682MAT2A
REGLTR -5V 1A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CBL 31POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
RECEPT HOUSING 5POS .156" datasheet.pdf
CONN HOOD 36PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf