AVX Corporation 08051C822JAT2A
08051C822JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051C822JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C822JAT2A.pdf
Availability of 08051C822JAT2A
QUANTITY
08051C822JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C822JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051C822JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C822JAT2A
Related Links08051C8, 08051C822JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C822JAT2A Details Description
Related parts for 08051C822JAT2A
VARISTOR 135V 200A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
FERRULE WIRE ORANGE 20AWG 500PC datasheet.pdf
IC REG CTRLR DUAL POS/NEG 16-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 3FU/115 AR UC datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 90MA 15.24 OHM datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf