AVX Corporation 08051J0R5ABTTR
08051J0R5ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J0R5ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J0R5ABTTR.pdf
Availability of 08051J0R5ABTTR
QUANTITY
08051J0R5ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J0R5ABTTR
Internal Part NumberEIS-08051J0R5ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J0R5ABTTR
Related Links08051J0, 08051J0R5ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J0R5ABTTR Details Description
Related parts for 08051J0R5ABTTR
SWITCH 12POS DIP RECESS ROCK SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 28POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
IC HEADPHONE AMP STER G 16-WLCSP datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf