AVX Corporation 08051J2R0BBTTR
08051J2R0BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051J2R0BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051J2R0BBTTR.pdf
Availability of 08051J2R0BBTTR
QUANTITY
08051J2R0BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051J2R0BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051J2R0BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.0pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051J2R0BBTTR
Related Links08051J2, 08051J2R0BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051J2R0BBTTR Details Description
Related parts for 08051J2R0BBTTR
IC VIDEO SWITCH 3-IN/1-OUT 8-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
MINI LATCH SHROUD ASSY datasheet.pdf
CARD GUIDE RED KEY PACK OF 25 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf