AVX Corporation 08051K1R0BAWTR
08051K1R0BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K1R0BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K1R0BAWTR.pdf
Availability of 08051K1R0BAWTR
QUANTITY
08051K1R0BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K1R0BAWTR
Internal Part NumberEIS-08051K1R0BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K1R0BAWTR
Related Links08051K1, 08051K1R0BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K1R0BAWTR Details Description
Related parts for 08051K1R0BAWTR
CONN SPLICE BUTT STR 4AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN 3.3V EEPROM 32-TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf