ITT Cannon, LLC DDM50SF179A-A197
DDM50SF179A-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50SF179A-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDM50SF179A-A197.pdf
Availability of DDM50SF179A-A197
QUANTITY
DDM50SF179A-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50SF179A-A197
Internal Part NumberEIS-DDM50SF179A-A197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50SF179A-A197
Related LinksDDM50SF1, DDM50SF179A-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50SF179A-A197 Details Description
Related parts for DDM50SF179A-A197
IC INV HEX SCHMT LV CMOS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 768 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf