Stackpole Electronics Inc. RSF2FT75R0
RSF2FT75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FT75R0
Brief Description
RES MO 2W 75 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FT75R0.pdf
Availability of RSF2FT75R0
QUANTITY
RSF2FT75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FT75R0
Internal Part NumberEIS-RSF2FT75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FT75R0
Related LinksRSF2F, RSF2FT75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FT75R0 Details Description
Related parts for RSF2FT75R0
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 24VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf